Batı Felsefesi Zaman

Sonsuz (yaratılmamış) evren dayalı dairesel zaman Aristoteles'in kavramı, genellikle üç İbrahimi en ilahiyatçılar tarafından kabul edilemeyeceğini dinlerin İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilik-ölçüde onlar kabul gibi zaman kesin oluşturulan başlamasıyla birlikte, doğrusal ve son. Aziz Augustine, daha sonra Thomas Aquinas, insan deneyimi ne olursa olsun doğada herhangi bir yinelenen desen veya döngüleri, kıyamet kadar Genesis tek yönlü bir yolculuk yerine ısrar zaman dairesel olduğunu Aristo'nun inanç itiraz. Bu ikinci görüş daha sonra bir çizgi yerine bir daire kullanarak matematiksel zaman temsil 1687, yılında Newton tarafından kabul edilmiştir.
Yukarıda belirtildiği gibi, zaman objektif var, ya da sadece zihnimizde inşa edilip olarak zaten Yunan felsefesinde bir önceki tartışmalar yaşandı. Zaman hakkında şaşkın, Aziz Augustine o zaman gerçekte hiçbir şey sonucuna, ancak yalnızca bu gerçekliğin zihnin endişe (EP, 'Zaman', VIII: 126) bulunmaktadır. Öte yandan, Ghent ve Roma hem Giles Henry o zaman bir zihin-bağımsız süreklilik gibi gerçekte var, ama sadece zihin tarafından önceki ve sonraki bölüme ayrılır olduğunu söyledi. Isaac Newton var ve ne olursa olsun maddenin veya zihin akan bağımsız miktar, Leibniz şiddetle eleştirdi bir görünüm olarak zaman (ve boşluk) kabul. Leibniz alanı içinde her şeyi farklı ise, tamamen homojen ve homojen olması gerekir savundu; böylece o matematiksel denklemler şeklinde içine fikir koymak asla olsa, Einstein'ın Görelilik beklentisiyle, gerçekdışı ve göreceli olduğu sonucuna (: 47 Ross 1984) ulaştı.
O zaman bağımsız hareket var ve hatta Allah'ın yaratma önce var olan bir şey olduğunu söyledi Newton da, zaman ve hareket arasında Aristoteles'in bağlantıyı reddetti. O zaman savundu, ve uzay, tüm olaylar için sonsuz büyük 'konteyner' ve kap veya olaylar olmadan varolduğunu: Bu zamanın 'mutlak' teorisi denir. Ilişkisel görünümü kabul Leibniz, bu itiraz ve zaman olayların bağımsız varolan bir varlık olmadığını savundu.
Bu alan, her zaman bir Öklid geometrisi vardır, ve o zaman sonsuz matematiksel hat (: 158-76 Kant 1998) bir yapıya sahiptir, böylece on sekizinci yüzyılda, Kant aklımıza yapıları bizim algıları söyledi. Bu görüş, ancak 1820'lerde Öklid dışı geometrilerin keşfi ile matematiksel desteğini kaybetti. [1] Saf Aklın Eleştirisi'nde Kant ilk antinomiye olarak, sunulan iki eşit makul argümanlar bu son kurşun ile karşıt sonuçlar: Dünya zamanında başlangıcı vardı diğer gösteriler olduğunu ise dünya, zaman içinde bir başlangıcı vardı ilk göstermektedir. Dünya zamanında başlangıcı olduğunu varsayalım, ikinci önerme, daha sonra bu süre herhangi bir anda, olayların sonsuz sayıda geçti ama var sonsuz tamamlanması asla anlamına gelir. Öte yandan, eğer dünya zaman o başlangıcından önce tüm önceki kere boş olmuştur bir başlangıcı vardı ve dünya özellikle şu anda başlamış neden hayır herhangi bir özel neden yoktur. Biz bölümünde İbn Arabî Allah yarattı bunun yerine soruları kendilerini eleştiren ve iddia ederek bu bilmeceler çıkarsa nasıl II.3 göreceğiz (aynı argüman önceki. Zaman onun ilişkisel teorisi destek Leibniz tarafından kullanılan) (ve sürekli olarak ve tekrarlı Kant 1998 (birlikte bölüm V.6) dünyayı ve zamanı bakın oluşturma: 462-63, 470-76, 490-95, 525-28, 536-38).
Mind ünlü bir makalede, McTaggart de zaman yapmacıklık hakkında savundu. Olaylar, McTaggart için, iki şekilde sipariş edilebilen: ya o A-serisi aramaları, ya da geçmiş-şimdi-gelecek gibi 'daha erken' olarak - 'daha geç', o B-serisi çağrıları. Daha sonra A-serisi çelişkili olduğunu savunuyor ve süresi de değişiklik içerir çünkü B-serisi, zaman gerekli olduğunu, tüm vermez. McTaggart savunuyor gibi, gelecekte, mevcut ve geçmiş her olay (farklı zamanlarda) tarif edilebilir gerçeği yol açacaktır, çünkü olaylar hep geçmişe geleceğe akan çünkü bir zaman serisi görünümü, çelişkili Bazı zamanlarda bir olay gelecek olabilir bu yüzden şu aracılığıyla, daha sonra mevcut ve daha sonra geçmiş olur; B-serisi diğer olaylardan önce ya da diğer olaylardan sonra hep iken, bu olaylar, gelecekte mevcut veya geçmiş olsun olursa olsun (Dyke 2002: 137-52).
Diğer taraftan, aynı zamanda şu şekilde zaman içinde sürekli ya da ayrı bir miktar olup olmadığı büyük bir tartışma olmuştur. Çoğu batı filozoflar sürekli miktar olarak zaman düşünüyorum, ama kuantum zaman fikri canlandırıldı Kuantum Mekaniği, gelişiyle sonra Kuantum Teorisi kendisini 'quantized' (Mehlberg 1971: 16-71) olmak için zaman dikkate almaz rağmen.

============
[1] Öklid geometrisi kitabında o bütün teoremleri dayandırdığı Elemanları beş önermeleri ifade Euclid (yaklaşık 300BC) fikirleri, dayanmaktadır. Bu önermeleri göre, uzay yeryüzünde hissediyorum ki böyle homojen olduğunu. Modern kozmoloji ve dev yıldız ve galaksilerin yakınında bulunan yüksek yoğunluğu yerçekimi ile, uzay artık nedenle geometri (non-Öklid geometrisi) yeni bir şube homojen olarak tedavi edilebilir hesaba uzay eğriliği almak için getirilmiştir Zaman. Öklid geometrisi hakkında bilgi için, bkz: Patrick JR (1986) Öklid ve Öklid olmayan Geometri, Cambridge: Cambridge Üniversitesi.

System.String[]

The Meccan Revelations Website:


The Sun from the West:


The Single Monad:

يَا نَافِعُ: اِجْعَلْني ممَّنْ يَضُرُّ بِدُنْيَاهُ لِطَلَبِ الآخِرَةِ وَيَذَرُ هُدَاهُ فِي مُنَاهُ لِشُهُوْدِ المَنَافِعِ الفَاخِرَةِ.
الشيخ الأكبر محي الدين ابن العربي [من كتاب النور الأسنى بمناجاة الله بأسمائه الحسنى - -]

مشاركة الصفحة

الإعجاب بصفحتنا على الفيسوك:
SINGLEMONAD

الإعجاب بصفحتنا على الفيسوك:
IBNALARABICOM


الإعجاب بهذه الصفحة على الفيسبوك:

اختر أي نص لتقوم بتغريده!